فرودگاه آتاتورک تورکیه


فرودگاه بین المللی آتاتورک
(Istanbul Ataturk Airport)

 

 

فرودگاه بین المللی آتاتورک اصلی‌ترین فرودگاه بین المللی و همچنین به لحاظ تعداد مسافر بزرگترین فرودگاه شهر استانبول است. این فرودگاه در سال ۱۹۲۴ میلادی در منطقه یشیل کوی (Yesilkoy) شهر استانبول آغاز به کار کرده است و در ابتدای تاسیس نیز به همین نام خوانده می‌شد. تا اینکه در دهه ۱۹۸۰ میلادی به افتخار نخستین رییس‌جمهور و موسس جمهوری ترکیه – مصطفی کمال آتاتورک (Mustafa Kemal Ataturk) - تغییر نام داد. در حال حاضر، این فرودگاه قطب اصلی پروازهای خطوط هوایی ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines) محسوب می‌شود. همچنین فرودگاه آتاتورک در سال ۲۰۱۵ با پذیرش بالغ بر ۶۰۰ میلیون نفر مسافر رتبه یازدهم شلوغ‌ترین فرودگاه جهان از نظر ترافیک مسافری و رتبه دهم جهان را در بخش پایانه حمل و نقل بین المللی کسب کرده است. علاوه بر این، در سال گذشته میلادی، عنوان سومین فرودگاه پرتردد اروپا را به همراه فرودگاه فرانکفورت آلمان پس از فرودگاهی هیترو لندن (London Heathrow)، شارل دوگل پاریس (Paris Charles de Gaulle) به دست آورد.

 

فرودگاه‌های استانبول

 

امکانات

فرودگاه بین المللی آتاتورک دارای دو پایانه (ترمینال مسافری) اصلی است. ترمینال یک دارای ساختاری قدیمی و کوچکتر است و برای جا به جایی مسافران پروازهای داخلی ترکیه توسط خطوط هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته تا قبل از آغاز به کار ترمینال شماره ۲ از این پایانه برای پذیرش مسافران پروازهای خارجی نیز استفاده می‌شد. ترمینال شماره ۲ نیز از سال ۲۰۰۰ برای پروازهای خارجی آغاز به کار کرده است و نسبت به ترمینال یک، از امکانات بیشتری مانند هشت در ورودی، سالن بزرگ، فروشگاه‌ها و رستوران‌های متنوع برخوردار است. همچنین هواپیماهای غول پیکری مانند بوئينگ 777-ER نیز می‌توانند از راهروهای این ترمینال به راحتی مسافرگیری کنند.

 

فرودگاه‌های استانبول

 

 

موقعیت جغرافیایی و راه‌های دسترسی

فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر استانبول و در فاصله ۲۴ کیلومتری از مرکز شهر به سمت غرب قرار دارد. برای دسترسی به فرودگاه آتاتورک می‌توان از خودرو یا وسائط نقلیه عمومی استفاده کرد.

مترو

خط M1A مترو استانبول از ایستگاه ینی‌کاپی (Yenikapi) حرکت کرده و پس از عبور از مراکز اصلی بخش اروپایی استانبول مانند پایانه اتوبوس به فرودگاه آتاتورک منتهی می‌شود.

اتوبوس شهری

یکی از شرکت‌های حمل و نقل برتر کشور ترکیه به نام هاواتاش (Havatas) سرویس‌هایی را به مقصد فرودگاه دایر کرده است. این اتوبوس‌ها هر ۹۰ دقیقه از ایستگاه‌های مختلف در سراسر شهر مانند باکیرکوی (Bakirkoy)، ینی‌کاپی (Yenikapi)، آکسارای (Aksaray) و میدان تقسیم (Taksim Square) مسافران را بدون توقف به فرودگاه آتاتورک جا به جا می‌کنند.

خطوط هوایی

فرودگاه استانبول به لحاظ کثرت پروازها پذیرای پروازهای بسیاری از خطوط هوایی از اقصی نقاط جهان است؛ در این میان خطوط هوایی ایرانی نیز روزانه دارای پروازهای متعددی به شکل رفت و برگشت برای جا به جایی مسافران و کالا (پروازهای کارگو) به مقصد این فرودگاه هستند.

 

پروازهای کارگو ایرانی به مقصد فرودگاه آتاتورک

 

ایران ایر کارگو: تهران، فرودگاه امام

ترکیش ایرلاینز: تهران

 

پروازهای مسافری ایرانی به مقصد فرودگاه آتاتورک

هواپیمایی آتا : تبریز، فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

ایران ایر: تبریز (فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز)، تهران (فرودگاه امام)

هواپیمایی آسمان: ارومیه

هواپیمایی ماهان: تهران (فرودگاه امام)

هواپیمایی معراج: تهران (فرودگاه امام)، مشهد

هواپیمایی تابان: اصفهان

ترکیش ایرلاینز: اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، تهران